Historia zabójstw honorowych

Sampre B.
urodzony: 1984
dźgnięty nożem na śmierć: 14 października 2013 r.
Rezydencja: Monachium-Giesing
Pochodzenie: Grecja/granica turecka
Dzieci: 2 synów (6 i 8 lat)
Sprawca: jej rozwiedziony mąż Taifoun A. (33 lata)
Taifoun należy do mniejszości tureckiej w Grecji, pochodzi z grecko-tureckiej strefy przygranicznej i jest muzułmaninem. Prawdopodobnie poślubi Sampre około 2005 roku. Mają dwóch synów.

Na początku 2011 roku rodzina przyjeżdża do Niemiec. Wraz z przeprowadzką, związek jest w kryzysie. Zarejestrowano kilka przypadków przemocy domowej. Taifoun grozi, że rzuci kwasem w twarz swojej żonie albo ją "dźgnął". Sampre dwukrotnie wycofała swój akt oskarżenia i odmówiła zeznań. W 2013 roku odnosi sukces i Taifoun zostaje eksmitowany z mieszkania przez sąd. Nakładany jest zakaz zbliżania się.

Ale Taifoun, który prawdopodobnie mówi tylko po turecku i pracuje jako pomoc kuchenna, nie trzyma się go. 14 października 2013 r. leży na klatce schodowej czekając na swoją żonę i dźga ją na śmierć. Sąsiad ostrzega policję. Lekarz dyżurny może jedynie stwierdzić śmierć Sampresa. Synowie są w szkole i przedszkolu w czasie zbrodni. Później Taifoun zgłosił się na policję. Synowie są umieszczani pod opieką młodzieży.

Powiedziano, że krewni sprawcy płakali, /gdy zabrano ciało, ale nie za martwą kobietę, tylko za Taifouna, który jest teraz w areszcie.

W lutym 2015 r. sprawca zostanie skazany przez sąd okręgowy w Monachium na karę dożywotniego więzienia. Określona jest szczególna waga winy.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .