Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Sabina
Urodzony: 1972
Próba zabójstwa: 8 czerwca 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Borken (niedaleko Münster)
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Turcja
Dzieci: 3 (w chwili popełnienia przestępstwa 10, 12, 15 lat)
Sprawca: jej rozwiedziony mąż (41 lat)
Wczesnym rankiem 8 czerwca 2010 roku Sabine zostaje potrącona przed drzwiami wejściowymi przez samochód należący do jej rozwiedzionego męża. Upada na ziemię razem z rowerem. On strzela kilka razy z pistoletu, poważnie ją raniąc. Świadkiem zbrodni jest 12-letni syn.

Następnie sprawca ucieka, ale wkrótce potem oddaje się w ręce policji. Jako motyw podaje zazdrość i zraniony honor. Mężczyzna był już wcześniej agresywny. Kilka miesięcy wcześniej sąd zakazał mu zbliżania się do domu rodziców. Jako jego zawód podano taksówkarz.

Sabina po zbrodni przechodzi w szpitalu operację w trybie nagłym i przeżywa. W listopadzie 2010 roku w sądzie rejonowym w Münster rozpoczyna się proces o usiłowanie zabójstwa. W grudniu sprawca zostaje skazany na 11 lat więzienia. Prawdziwe nazwisko ofiary nie jest znane.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa, Turcja and tagged , , , .