Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Cevide Secen
urodzony: 1972
ugodzony nożem: 14 maja 2010
Miejsce zamieszkania: Hof
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 1 chłopiec, 1 dziewczynka (w chwili popełnienia zbrodni 17 lat, 5 lat)
Sprawca: jej mąż Bulent S. (44 lata)
Cevide (urodzona jako Yildrim) pracuje jako krawcowa. Pod przymusem wyszła za mąż za mężczyznę z Turcji. Oboje mają dwoje dzieci.

Bülent jest pracownikiem dorywczym. Ponieważ znęcał się nad żoną, wiosną 2009 roku rozwiedli się, a w styczniu 2010 roku sąd zakazał im kontaktów. Bülent został oskarżony o napaść. Mimo to nadal nękał swoją żonę. Groził również jej bratu i jego dzieciom.

14 maja 2010 roku napadł na nią, gdy wróciła z pracy do domu. Cevide próbuje uciec, ale upada na ziemię. Na oczach dwójki swoich dzieci Bulent dźga ją nożem kuchennym. Lekarz pogotowia nie jest w stanie udzielić pomocy. Sprawca ucieka, ale wkrótce potem zostaje aresztowany.

W maju w sądzie rejonowym w Hof rozpoczyna się proces. W akcie oskarżenia napisano, że Bülent zdał sobie sprawę, że jego żona wiedzie udane życie bez niego i zamierza się z nim rozwieść. Dlatego postanowił ją zabić. Bülent początkowo odmówił składania zeznań, ale przez tłumacza dał do zrozumienia, że nie akceptuje niemieckiego systemu prawnego. Później twierdzi, że jest niewinny, ale mówi o filmowym rozdarciu.

W czerwcu 2011 roku Bülent został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Jako motyw w wyroku podano, że sprawca chciał tym zabójstwem zademonstrować swoje nieograniczone prawo własności.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .