Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Ali
Urodzony: 1982
Próba zabójstwa: 11 maja 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Essen/Bedburg (niedaleko Kolonii)
Pochodzenie: Turcja / Kurdowie
Dzieci: niejasne
Sprawca: siostra (20 lat w chwili popełnienia zbrodni) jego partnerki
Filiz i Ayse pochodzą z turecko-kurdyjskiej rodziny. Ich ojciec, obecnie już nieżyjący, miał 2 żony (w tym samym czasie) i 15 dzieci.

Kiedy Ayse miała 3 lata, przyjechała do Niemiec i po ukończeniu szkoły średniej miała kilka tymczasowych prac. Jej siostra Filiz prawdopodobnie miała romans z Alim, rozwiodła się z nim i wyszła za niego za mąż. Albo mieszkają razem bez aktu małżeństwa. W każdym razie, związek ten nie ma błogosławieństwa tradycyjnej rodziny. W 2009 roku Filiz dostała ochronę policyjną.

Związek tych dwojga ocenia siostra Filiz, Ayse, jako obrazę jej honoru. W swoim dzienniku oznajmia: "Dziś zapadła decyzja. Zrobię to." Potem: "Jutro to się stanie. Chodzi o mój honor." A później: "Zrobiłam to. Mam nadzieję, że on nie żyje. Jeśli nie, zrobię to jeszcze raz". Z tego można wywnioskować: motywem sprawcy jest honor, premedytacja, brak wyrzutów sumienia - typowe cechy dla zabójstwa honorowego.

Może Ayse została też wyróżniona przez swoją rodzinę, bo w wieku 20 lat wciąż podlega prawu nieletnich. Tak czy inaczej, jest to jeden z niewielu przypadków zabójstwa honorowego, w którym sprawcą jest kobieta. 11 maja 2010 roku Ayse zadaje 28-letniemu Alemu cios nożem w plecy w tunelu dla pieszych w pobliżu dworca kolejowego w Bedburgu (niedaleko Kolonii). Dźgnięcie jest, jak się później mówi, "prawie śmiertelne".

W grudniu 2010 roku w sądzie rejonowym w Kolonii rozpoczyna się proces. Klan trzyma się razem - łącznie z ofiarą. Ali na przykład nie chce, aby jego zeznania złożone na policji zostały wykorzystane w sądzie. Chce, aby nic nie zauważono i nie zobaczono. To pozbawia go roli współoskarżonego. Partnerka ofiary (czyli siostra sprawcy) też "tak kłamała, że kraty były krzywe" - jak twierdzi prokurator. W lutym 2011 r. sprawca został skazany na 3 lata i 9 miesięcy więzienia za usiłowanie zabójstwa. Prawdziwe nazwiska osób zamieszanych w sprawę nie są znane.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa, Turcja and tagged , , , , .