Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Ahmet
Urodzony: 1985
Próba zabójstwa: 9 maja 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Bonn
Pochodzenie: Kurdowie, ofiara: Syria; sprawca: Turcja
Dzieci: prawdopodobnie żadne
Sprawca: Onur Gürbüz, brat byłej dziewczyny (21 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Dnia 9 maja 2010 roku Onur czeka na byłego chłopaka swojej siostry na przejściu w Bonn. Ma ze sobą czterech kompanów. Najpierw bije Ahmeta, a następnie wbija mu nóż w górną część ciała. Ofiara trafia do szpitala z poważnymi obrażeniami. Sprawca ukrywa się.

Zespół śledczy ustala, że sprawca już wcześniej kilkakrotnie groził ofierze, ponieważ nie zgadzał się na związek jego siostry. 16 czerwca Onur zostaje zatrzymany po przeprowadzonej obławie.

W listopadzie sąd rozpoczyna proces, zaznaczając, że możliwe jest również skazanie za usiłowanie zabójstwa (a nie tylko napaść).

W sądzie ujawniono, że ofiara i sprawca dorastali w Bonn i znali się od dawna. Obydwie rodziny są kurdyjskie, sprawcy ściśle muzułmańscy. Rodzina ofiary jest bardziej liberalna i pochodzi z Syrii.

W 2007 roku Ahmet zakochał się w siostrze sprawcy. W tym czasie Onur odsiadywał już kilkuletni wyrok. Na prośbę siostry odwiedzali go razem w więzieniu. Rodziny są przeciwne temu związkowi, dlatego negocjacje w sprawie małżeństwa zostały zerwane.

Związek zostaje również zerwany pod koniec 2009 roku prawdopodobnie z tego powodu Kiedy Onur się o tym dowiaduje, grozi Ahmetowi już z więzienia, że go zabije. Po wyjściu z więzienia zaczyna prześladować swoją późniejszą ofiarę.

W lutym 2011 roku Onur zostaje skazany przez Sąd Okręgowy w Bonn na 4 lata i 9 miesięcy więzienia za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jako motyw podano przywrócenie honoru rodziny. Rodzina sprawcy prawdopodobnie wywierała ogromną presję na ofiarę. W sądzie będzie twierdził, że nie użył noża.

Nie wiadomo, kiedy Onur wyjdzie z więzienia, ale w grudniu 2015 roku ponownie trafi do aresztu. Mówi się, że 27-latek należy do grupy Bandidos i jest zamieszany w strzelaninę.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , .