Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Margarethe K.
urodzony: 1970
zamordowany: 9 czerwca 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Detmold/NRW
Pochodzenie: Kosowo
Dzieci: 7
Sprawca: jej rozwiedziony (przebywający w więzieniu) mąż Iza (w chwili popełnienia przestępstwa miał 49 lat)
W 1992 roku Isa i Margarethe przyjeżdżają z Kosowa do Niemiec. Serb znajduje pracę w szkółce drzew, kosowski Albańczyk w hotelu.

Ponieważ Isa ciężko zranił żelaznym prętem byłą dziewczynę swojego syna, został skazany na trzy i pół roku więzienia. Zeznawała przed policją przeciwko swojemu byłemu chłopakowi kryminaliście.

Dzięki dobremu zachowaniu, więzień może odbywać karę w otwartym systemie więziennictwa przez 4 tygodnie. Twierdzi, że chce rozwiązać problemy rodzinne. Rzekomo jego żona zaniedbuje ich siedmioro dzieci. Ale 3 z nich już wyszły z domu.

W dniu 9 czerwca 2010 r. dochodzi do kłótni. Margarethe mówi mężowi, że chce rozwodu. Wtedy Isa wbija jej nóż. Wybiega z domu na podwórko i upada. Goniąc ją, wyciąga głowę żony za włosy i podcina jej gardło (zabójstwa honorowe często wiążą się z ubojem rytualnym). "Jak kawał bydła" - powie później w sądzie świadek. Zadaje jej również rany cięte na genitaliach.

W styczniu 2011 r. w sądzie rejonowym w Detmold rozpocznie się proces. Isa zaprzecza, jakoby miał zamiar zabić. Nie wykazuje też żadnych wyrzutów sumienia, jest raczej ofiarą swojej złej żony. Jego były adwokat z żelaznego procesu wyjaśnia, że uważa za zaniedbanie, aby więzień, który potrafi być tak agresywny, przychodził do jego rodziny, aby tam rozwiązywać problemy. Sprawca został skazany na dożywocie za morderstwo.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .