Historia zabójstw honorowych

Pascal E.
urodzony: 1988
ugodzony nożem: 23/24 czerwca 2010 r.
Miasto zamieszkania: Hamburg
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Turcja/Aramejczyk
Dzieci: brak
Sprawca: Mathias A. (wiek 27 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Wieczorem 24 czerwca 2010 r. kilku przyjaciół wróciło do domu z imprezy. Mathias, Aramean z Turcji, podchodzi do Julii (21 lat). Jej chłopak Pascal (22 lata) interweniuje. Mathias zadaje mu sześć ciosów nożem. Ranny zostaje jeszcze jeden młodzieniec. Pascal umiera w szpitalu.

Policja aresztuje Mathiasa w mieszkaniu jego rodziców. Jest on znany policji. W tamtym czasie było to podobne przestępstwo.

W grudniu 2010 roku w Sądzie Rejonowym w Hamburgu rozpoczyna się proces. W lutym 2011 roku Mathias zostaje przyjęty pod opiekę psychiatryczną. To stawia pod znakiem zapytania, czy mamy do czynienia z zabójstwem honorowym. Przypuszczalnie akt ten można również odczytać jako "Młody mężczyzna dźga nożem młodego mężczyznę w psychozie paranoidalnej".

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie and tagged , , .