Historia zabójstw honorowych

Sara (Jasmine)
ur. 1976 r.
zamordowany: 27 czerwca 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Bonn-Holzlar
Pochodzenie: Irak / Kurdowie
Dzieci: 1 córka (6 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Sprawca: jej partner Hasan Ahmed Mohammad (wiek 37 lat)
Przyczyny tego morderstwa są raczej niejasne: Sara urodziła się w Iraku i wyszła za mąż w 2002 roku zgodnie z prawem islamskim. Jej mąż również pochodzi z Iraku, ale ma obywatelstwo brytyjskie. Z tego "małżeństwa" pochodzi młoda córka. Możliwe, że Hasan w międzyczasie wrócił do Wielkiej Brytanii. Być może związek się rozpadł, być może od lat mieszka nieformalnie z Sarą w Bonn-Holzlar. Przypuszczalnie chce ona rozwodu. Rok po ślubie islamskim zawarła również fikcyjne małżeństwo z Niemcem.

27 czerwca 2010 roku Sara siedzi w nocy ze słuchawkami na laptopie i słucha programu do nauki języka. Hasan dusi ją od tyłu i (przypuszczalnie) wbija jej nóż w klatkę piersiową. Następnie wyjeżdża do obcego kraju. 6-letnia córka, która spała podczas zbrodni, znajduje ciało następnego dnia rano. Siedzi przy nim przez sześć godzin i dopiero po południu prosi sąsiadów o pomoc.

Hasan jest poszukiwany międzynarodowym nakazem aresztowania i zostaje zatrzymany dwa tygodnie później przez greckie władze, gdy wjeżdża z Turcji, a w sierpniu zostaje poddany ekstradycji do Niemiec. Zaprzecza, że był w mieszkaniu w czasie, o którym mowa. Świadkowie (w tym córka) zaprzeczają temu. Córka jednak odwołuje swoje zeznania przed sądem. Przeprowadzony zostaje test genetyczny, który potwierdza, że Hasan jest biologicznym ojcem dziewczynki.

W gazecie Bild jako imię matki podano Jasmin, w Expressie - Sara. W maju 2011 roku Hasan zostaje skazany przez sąd rejonowy w Bonn na 10 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Córka przyjeżdża do Holandii z krewnymi (lub w rodzinie zastępczej).

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .