Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Saba
urodzony: 1976
dźgnięty nożem: 2 października 2015
Rezydencja: Heilbronn
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 4
Perpetrator: jej były mąż (40 lat)
2 października mężczyzna zamordował swoją byłą żonę we wczesnym rankiem na stacji Heilbronn. Najpierw próbuje ją udusić chustą. Potem wbija nóż w jej klatkę piersiową i plecy 15 razy. W końcu poderżnął jej gardło. Przechodzień znajduje ciężko ranną kobietę około 17:00 i wzywa policję. Ofiara umiera na miejscu zbrodni.

Kilka dni później były mąż został aresztowany na przejściu granicznym między Węgrami a Rumunią. Ojciec sprawcy jest za kierownicą samochodu. Zostaje przeniesiony do Niemiec.

W maju 2016 r. rozpocznie się proces przed sądem w Heilbronn. Okazuje się, że sprawca wielokrotnie groził morderstwem, jeśli jego była żona nie wróci do niego. Zagroził również czwórce dzieci. W trakcie 25-letniego małżeństwa powtarzały się doniesienia o przemocy, które następnie wycofywano pod presją rodziny. Ostatecznie uzyskano zakaz zbliżania się, ale sprawca nie zastosował się do niego.

Morderstwo miało miejsce dzień przed planowanym ślubem jego najstarszego syna. Więc ojciec prawdopodobnie chciał udowodnić, że może wymusić swoją wolę siłą, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W czerwcu 2016 r. sprawca zostaje skazany na dożywotnie pozbawienie wolności bez ustalenia szczególnej powagi winy. Sędzia zauważył, że rodzina sprawcy wspierała go w ucieczce i nie zrobiła nic w związku z przestępstwem. W sądzie było zamieszanie.

Nazwiska sprawców i ofiar nie są znane. Jesteśmy zadowoleni z kilku wskazówek!

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .