Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Rokstan Malak
urodzony: 1995
dźgnięty nożem: 2 października 2015
Lokalizacja: Bitterfeld / Dessau
Pochodzenie: Syria / Kurdowie
Dzieci: mogła być w ciąży
Perpetrator: prawdopodobnie jej rodzina: ojciec Hasso / Hisso Malak, matka Roda, 2 braci
Rokstan jest 20-letnim tłumaczem z Syrii. Od 2013 roku mieszka w Niemczech, najpierw z rodziną, a następnie w schronisku dla kobiet w Bitterfeld.

Pod presją wraca do rodziny. Rokstan jest uważany za dobrze zintegrowany w Niemczech. Zdjęcie przedstawia ją w szarej bluzie bez chusty na głowę.

2 października 2015 r. Rockstan zostanie zadźgany nożem i zgłoszony jako zaginiony. Jej ciało znajduje się następnego dnia w altance w Dessau.

Policja szuka męskich krewnych. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest informowane. Jej ojciec jest prawdopodobnie zaangażowany, ale już wyjechał do Syrii.

Motywem jest to, że Rokstan został zgwałcony w Syrii przez 3 żołnierzy. Od tego czasu jest uważana za nieczystą w swojej rodzinie. Mimo, że była ofiarą, uważana jest za osobę, która zepsuła honor rodziny.

Jesienią 2018 r. prasa doniosła, że nie wniesiono jeszcze żadnych zarzutów. Chociaż Rokstan powiedział w ciągu swojego życia, że jej matka próbowała ją zabić kilka razy, to jednak (matka) mieszka w Dessau bez szwanku. Jest nawet nagrana rozmowa telefoniczna, w której matka nakazuje komuś zabić Rokstana. Ojciec jest nadal poszukiwany z międzynarodowym nakazem aresztowania. Istnieje również niejasne wskazanie, że Rokstan był w ciąży. Może ona też poroniła dziecko. Ale sprawa jest niejasna. W pewnym momencie mówi się również, że Rokstan został uduszony (nie pchnięty nożem).

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , , .