Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Romina C.
urodzony: 1990 Łódź
dźgnięty nożem: 30 stycznia 2019 r.
Rezydencja: Köln-Bilderstöckchen
Pochodzenie: Sprawca: Maroko
Dzieci: nie
Sprawca: jej mąż Karim B. (w tym czasie 26 lat)
30 stycznia 2019 roku, sąsiad słyszy wcześnie rano wołanie o pomoc i wzywa policję. Próbuje dostać się do mieszkania sąsiada. Policja szturmuje mieszkanie i znajduje Rominę pokrytą krwią.

Romina przychodzi do kliniki i umiera po kilku godzinach. Mężczyzna jest aresztowany. Pochodzi z Maroka i mieszka w Kolonii od 2016 roku. Imię i nazwisko ofiary, Romina, może wskazywać na pochodzenie rumuńskie.

W październiku 2019 roku sprawca zostaje skazany przez sąd okręgowy w Kolonii na 3 lata pozbawienia wolności - za niedbałe, wysokie upojenie, które spowodował marihuaną.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .