Historia zabójstw honorowych

Reyhan K.
urodzony: 1993
Pokryte kwasem: 29 grudnia 2012
Rezydencja: Hilden/NRW
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: pewnie żadne
Sprawcy: jej były chłopak Serhat K. (22 lata) i syryjski Alan K. (18 lat)
Reyhan odbywa staż jako hurtownik i handlowiec zagraniczny i rozwodzi się ze swoim chłopakiem Serhatem pod koniec 2011 roku. Potem zaczyna ją prześladować i grozić jej śmiercią. Reyhan go pozywa, jest skazany, ale odwołuje się. W momencie popełnienia przestępstwa istnieje zakaz zbliżania się.

W grudniu 2012 Serhat ma 18-letniego Syryjczyka z Langenfeldu, który okalecza kwasem swoją byłą dziewczynę. Dzwoni do drzwi i rozpyla kwas siarkowy z puszki na jej twarzy. Skóra jest zraniona na dużej powierzchni, szczególnie na głowie i rękach, a lewe oko jest poparzone. Babcia dzwoni po karetkę, Reyhan jest zabierany do kliniki ratunkowej. Babcia jest również ranna podczas ataku kwasu.

Obydwaj mężczyźni są przetrzymywani w areszcie. W lipcu 2013 r. Sąd Okręgowy w Düsseldorfie skazał głównego sprawcę na 5 lat i 7 miesięcy pozbawienia wolności za spowodowanie szczególnie ciężkiego uszkodzenia ciała, a współsprawcę na 3 lata i 6 miesięcy. W kwietniu 2015 r. nadal będzie prowadzona sprawa cywilna o odszkodowanie za szkody spowodowane bólem i cierpieniem. Reyhan była poparzona na całym ciele i musiała nosić kombinezon kompresyjny przez 2 lata.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Turcja and tagged , , , , .