Historia zabójstw honorowych

Raina
ur. 1986 r.
prawie pobity na śmierć siekierą: 11 listopada 2009
Miejsce zamieszkania: Dusseldorf
Pochodzenie: Ofiara: Jordania; Sprawca: Kuwejt/Palestyńczyk
Dzieci: 1 syn (w chwili popełnienia przestępstwa miał 5 lub 8 lat)
Sprawca: jej rozwiedziony mąż (w chwili popełnienia zbrodni 35 lat)
Niezatrudniony palestyński kucharz i 15-letnia wówczas Jordanka pobrali się w 2001 roku i zamieszkali wraz z synem w Düsseldorfie. Ojciec ma niemiecki paszport, matka i dziecko prawdopodobnie też go dostaną. Dochodzi do napaści na tle seksualnym. W pewnym momencie mężczyzna zostaje aresztowany za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Kobieta ucieka do schroniska dla kobiet i prawdopodobnie latem 2009 roku wprowadza się z synem do własnego mieszkania. Palestyńczyk nie chce się z tym pogodzić i zaczyna ją prześladować.

11 listopada 2009 r. bije żonę na ulicy tasakiem. Grozi przechodniowi, który rzuca się na ratunek z pistoletem gazowym, ale wtedy puszcza swoją ofiarę. Kobieta przeżywa ciężko ranna. On sam ma przy sobie narkotyki, nóż i żyletki, przypuszczalnie po to, by po zbrodni odebrać sobie życie. Możliwe jednak, że chce już teraz przygotować sobie uniewinnienie na zasadzie zawinienia w razie procesu.

Pod koniec marca 2010 roku zostaje złożone doniesienie o usiłowaniu zabójstwa. Obrona argumentuje, że sprawca nie jest winny z powodu niepoczytalności. W maju 2010 roku proces zostaje odroczony, ponieważ oskarżony w noc przed rozpoczęciem rozprawy połyka przedawkowane tabletki. Zostają zlecone nowe ekspertyzy.

W sierpniu 2010 roku sprawca zostaje skazany przez Sąd Rejonowy w Düsseldorfie na 6,5 roku więzienia za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Nazwiska sprawcy i ofiary nie są znane.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , .