Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Büsra (Emine) G.
urodzony: 1983
ugodzona nożem: 10 listopada 2009
. Miejsce zamieszkania: Darmstadt
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: jej chłopak Hür S. (w chwili popełnienia przestępstwa miał 24 lata)
Büsra (w raporcie ma na imię Emine) i Hür są parą od 4 lat i studiują mechatronikę na Uniwersytecie w Darmstadt. 10 listopada 2009 roku Büsra przychodzi na uniwersytet, aby dowiedzieć się, jaka jest ocena z jej egzaminu końcowego. Po studiach chce wrócić do Ankary do swoich rodziców.

Ale jej chłopak planuje swoją przyszłość w Niemczech i nie zgadza się na plany Büsry. W sali komputerowej na uniwersytecie zadaje jej cios nożem. Kilku studentów jest świadkami tego czynu. Dziewczyna wykrwawia się na śmierć. Hür ucieka i oddaje się w ręce policji na komendzie głównej.

W sierpniu 2010 roku w sądzie w Darmstadt zapada wyrok: Hür już w czasie trwania związku poniżał, kontrolował i bił swoją dziewczynę. W końcu udało jej się rozwieść z nim i poznać innego mężczyznę. Hür groził nowej przyjaciółce, że poleje się krew. Wtedy Hür chciał jeszcze raz wywyższyć się nad swoją byłą dziewczynę. Za to został skazany na dożywotnie więzienie (bez stwierdzenia szczególnie ciężkiej winy).

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .