Historia zabójstw honorowych

Figen Capkan
Urodzony: 1972
Zastrzelony: 17 października 2009
Miejsce zamieszkania: Groß-Umstadt (niedaleko Darmstadt)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 1 chłopiec, 2 dziewczynki (w chwili popełnienia zbrodni 19, 15, 7 lat)
Sprawca: jej mąż Ismet (lat 42)
Ismet urodził się w 1967 roku w Erlangen i przywiózł 17-letnią Figen jako narzeczoną z Turcji w 1988 roku. Para początkowo przeprowadza się do Erlangen. Później oboje mają obywatelstwo niemieckie i tureckie. On pracuje jako kurier. Mają trójkę dzieci.

Ismet znęca się nad żoną. Dochodzi do oskarżenia o przemoc domową. Figen chce rozwodu. 17 października 2009 roku znika. Cztery dni później znajomi zgłaszają jej zaginięcie. Policja wyważa drzwi i znajduje krew. Psy poszukiwawcze odnajdują później ciało w lesie. Aby utrudnić identyfikację, sprawca (przypuszczalnie z pomocą przyjaciela) odciął głowę. Policja znajduje go w winnicach niedaleko Saulheim w Nadrenii.

Ismet zostaje aresztowany podczas ucieczki w Gruzji. W lutym 2011 roku rozpoczyna się proces przed sądem rejonowym w Darmstadt. W oddzielnym procesie oskarżony zostaje również jego pomocnik i kolega. Jako świadek zeznaje on najpierw, że Ismet zadzwonił do niego, aby odebrać swoją córkę. Możliwe, że 7-letnia dziewczynka widziała ciało swojej matki i miała zostać przewieziona do Turcji. Wiele zeznań w procesie jest zagmatwanych i nie pasuje do siebie. Wydaje się jednak, że Figen była już raz hospitalizowana z powodu złamania kości nosa. Rzekomo zaatakowała swojego męża, a on musiał się bronić.

W marcu 2011 roku Ismet został skazany przez sąd okręgowy w Darmstadt za morderstwo na karę dożywotniego więzienia. W uzasadnieniu wyroku napisano, że Figen podczas pobytu w Niemczech wyemancypowała się. Chciała się rozwieść i rozpocząć nowe życie. Jej mąż nie zaakceptował tego i zabił ją, aby zachować swój honor.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .