Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Hanna H.
ur.: 1980
ugodzona nożem: 13 października 2009
Miejsce zamieszkania: Kolonia
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy, Sprawca: Jordania
Dzieci: troje (w chwili popełnienia przestępstwa 4, 6, 13 lat)
Sprawca: jej rozwiedziony mąż Feras Issa Saleh A. (w chwili popełnienia przestępstwa 35 lat)
Na początku 2009 roku Jordańczyk przeprowadził się wraz z niemiecką żoną i trójką dzieci do kolońskiej dzielnicy Bilderstöckchen. Ponieważ znęcał się nad żoną, otrzymała ona zakaz zbliżania się z nim. On nie stosuje się do niego i nadal ją nęka - bez konsekwencji.

13 października 2009 roku napada na żonę na podwórku ich domu. Następnie wbija jej nóż w tors około 20 razy i tnie jej twarz. Kilku sąsiadów widziało ten czyn z balkonu, w tym dzieci. Zeznają oni później, że nie był on zdrowy psychicznie. W szpitalu Hanna umiera na skutek odniesionych obrażeń.

Jordan ucieka na lotnisko. Następnego dnia zostaje aresztowany w Brukseli podczas odprawy na samolot do Istambułu. W kieszeni ma jeszcze bilet do Damaszku.

Trójka dzieci zostaje zabrana do dziadków. Hanna jest nawróconą Niemką, która przez pewien czas mieszkała z mężem w Jordanii. Proces rozpocznie się w lipcu w Sądzie Okręgowym w Kolonii.

Tam mówi się, że Hanna ma niemiecko-jordańskich rodziców, ale niemieckie obywatelstwo. Rzekomo została wydana za mąż za swojego męża w Jordanii w wieku 15 lat. Później rodzice, córka i zięć przyjechali do Niemiec. W tym przypadku mąż wielokrotnie żądał od żony pieniędzy, które przeznaczał m.in. na prostytutki.

Feras przyznaje się do zabójstwa żony, ale powołuje się na chorobę psychiczną. W lipcu 2010 roku sąd okręgowy w Kolonii skazał go za to na karę dożywotniego więzienia.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .