Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Filiz E.
urodzony: 1976
zastrzelony: 13 listopada 2009 r.
Miejsce zamieszkania: Wülfrath (niedaleko Wuppertalu)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 3 synów (w chwili popełnienia zbrodni 8, 11, 14 lat)
Sprawca: jej mąż Sedat (42 lata)
Filiz przybyła do Niemiec w wieku 16 lat, przypuszczalnie jako importowana panna młoda. Ze swoim mężem Sedatem ma troje dzieci. W społeczności islamskiej małżeństwo jest znane z tego, że jest problematyczne.

Filiz rozwodzi się. Ale Sedat nie chce się zgodzić na rozwód i grozi jej rozlewem krwi. Być może ona nie traktuje tej groźby poważnie.

13 listopada 2009 roku mechanik zastawia zasadzkę na swoją żonę. Ma ona kilka prac porządkowych i tego dnia przychodzi z przedszkola. Na wszelki wypadek Sedat spuszcza powietrze z opon jej małego samochodu, aby nie mogła uciec. Strzela do żony dwa razy, a potem do siebie. Oboje natychmiast umierają.

Trzej synowie zostają zakwaterowani u krewnych.

W zabójstwach honorowych późniejsze samobójstwo jest czymś niezwykłym.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Był o tym artykuł na rp-online.de, który niestety nie jest już online.
Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .