Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Rada
urodzony: 1966
dźgnięty nożem: 14 czerwca 2019
Rezydencja: Künzell / Fulda
Pochodzenie: Sprawca: Kosowo
Dzieci: 6
Sprawca: jej mąż (55 lat w czasie przestępstwa)
W dniu 14 czerwca 2019 roku mężczyzna dźga swoją żonę na śmierć w samochodzie na parkingu w Künzell we wschodniej Hesji. Świadkowie dzwonią na policję. Rada jest zabierana do szpitala. Ona umiera podczas operacji ratunkowej. Sprawca jest aresztowany na miejscu zbrodni. W samochodzie znaleziono pięć noży. Sprawca urodził się w Kosowie, ma serbski i niemiecki paszport. Ofiara jest również z Kosowa, również z niemieckim paszportem. Rada była matką 6 dzieci.

Nie wiadomo nic na temat motywu. Można założyć, że ona chciała rozwodu, a on nie chciał go zaakceptować. W kwietniu 2020 roku sąd okręgowy w Fuldzie skazał sprawcę na karę dożywotniego więzienia za morderstwo. Jednym z przytoczonych motywów jest to, że sprawca widział, jak jego rola jako głowy rodziny zmniejsza się.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .