Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Rabiya A. urodzony: 1992
Próba zabójstwa: 26 grudnia 2013 r.
Rezydencja: Landau
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 1 dziecko
Sprawca: jej mąż Fatih (22 lata)
Rabiya i Fatih poznają się przez internet latem 2012 roku. Jej rodzina pewnie ma zastrzeżenia. Dlatego Fatih "porywa" pół roku później swoją narzeczoną do Turcji na wesele.

W kwietniu 2013 roku oboje wprowadzą się do wspólnego mieszkania w Landau. Fatih jest magazynierem i jest agresywny. Ciężarna Rabiya wraca do swoich rodziców. Trzy miesiące później wraca do męża. W Dniu Boksu 2013 udusił ją do nieprzytomności, a następnie tryka nożem rzeźnickim w plecy 6 razy.

Wówczas trzy-miesięczna córka, Fatih idzie do wuja (41) i przyznaje się do zbrodni. Idą do mieszkania i dzwonią po karetkę.

Wbrew wszystkiemu, Rabiya przeżywa. Narzędzie zbrodni zostało zabrane z jej pleców w szpitalu.

Fatih został skazany na 11 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa jesienią 2014 roku. Raport psychiatryczny mówi o tendencjach antyspołecznych - ale jest pełen poczucia winy. Fatih powiedział psychiatrze, że jego żona nie zasługuje na to, by żyć.

Chociaż wyrok jest ostateczny, sprawa zostanie odwołana w 2015 roku. Dotyczy to czasu trwania zatrzymania i warunkowego aresztu zapobiegawczego. Fatih mówi, że wyrok jest dla niego zbyt długi. W międzyczasie małżeństwo zostało rozwiązane.

Sędzia jasno stwierdza, /że byłyby dobre powody do skazania na dożywocie. Jednakże, jeśli obrona zostanie rozpatrzona ponownie, wyrok nie może zostać podwyższony. Pozostaje zatem na 11 lat pozbawienia wolności za prawie zakończone zabójstwo i zastrzeżenie aresztu zapobiegawczego. Nie jest mało prawdopodobne, że Fatih byłby zagrożeniem dla swojej córki, gdyby nie żyła zgodnie z jego wolą.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .