Historia zabójstw honorowych

Özlem
urodzony: 1958
ugodzony nożem: 21 stycznia 2009 r.
Miejsce zamieszkania: Wiesbaden
Pochodzenie: sprawca: Iran
Dzieci:
Sprawca: jej mąż Javad B. (w chwili popełnienia zbrodni miał 52 lata)
Popołudniem 21 stycznia 2009 r. Javad, Irańczyk, zadźgał nożem na śmierć swoją o rok młodszą żonę w ich wspólnym mieszkaniu. Zawiadamia policję i bez oporu zostaje aresztowany. Czyn ten poprzedzony był wieloma rozwodami.

W sądzie 52-latek twierdził, że był to wypadek podczas kłótni. Żona przez lata w 22-letnim małżeństwie obwiniała go, że nie chciał pracować. W prasie jego zawód figuruje jako "aktor i pisarz".

W sierpniu 2009 roku sąd rejonowy w Wiesbaden uznał sprawcę za niepoczytalnego i zamknął go w zakładzie psychiatrycznym na czas nieokreślony.

Co w ogóle przemawia za zabójstwem honorowym? Na przykład fakt, że morderstwa dokonano 23 ciosami nożem, czas popełnienia zbrodni (chciała rozwodu) i powód zbrodni: "Wyzwała mnie".

Özlem to nie jest prawdziwe imię tej kobiety.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .