Historia zabójstw honorowych

Farida
urodzony: 1972
ugodzona nożem: 6 lutego 2009 r.
Miejsce zamieszkania: Mönchengladbach
Pochodzenie: Irak / Kurdowie
Dzieci: dwóch synów (w wieku 2, 6 lat) z poprzedniego małżeństwa
Sprawca: jej partner Mahmoud Ahmad (lub Ahmed Ghassan Abdelmajid)
W marcu 2008 roku 37-letnia Irakijka wyszła za mąż w Holandii zgodnie z prawem islamskim. Ma dwóch synów (w wieku 2 i 6 lat) z poprzedniego związku. Nie jest jasne, czy mieszkają oni z matką, czy z irackim ojcem (39 lat).

Jej nowy "mąż" po ślubie przeprowadza się nielegalnie do Mönchengladbach. Ona pracuje tam jako sprzątaczka, on w rolnictwie. 6 lutego 2009 r. zadał jej kilka ciosów nożem rzeźnickim i prawie 40 ciosów nożem. Niektóre z tych ciosów same w sobie byłyby śmiertelne. Farida wykrwawiła się na śmierć.

Później Ahmed oddaje się w ręce policji i przedstawia "całkowicie trzeźwą" (Rheinische Post) relację ze swojej zbrodni. Podaje, że naprawdę nazywa się Mahmoud Ahmad (ur. 1971). Wcześniej mieszkał jednak w Belgii jako uchodźca wojenny pod fałszywym nazwiskiem Ahmed Ghassan Abdelmajid (ur. 1978).

Jako motyw podaje kilka rzeczy: Kobieta upokarzała go spojrzeniami, czuł się uciskany, źle o nim mówiła. Przypuszczalnie chce przez to powiedzieć, że nie była tak posłuszna, jak sobie wyobrażał. Ahmed miał wcześniej kontakt z policją za przestępstwa narkotykowe i napaść na kobietę.

We wrześniu 2009 roku w sądzie rejonowym w Mönchengladbach rozpoczyna się proces. Odczytane zostaje zeznanie byłej dziewczyny. Sprawca był wobec niej surowo islamski i bardzo kontrolujący. W tym samym miesiącu Mahmoud zostaje skazany na 11 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Farida to nie jest prawdziwe imię tej kobiety.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .