Historia zabójstw honorowych

Ayse Banu Ö.
ur. 1958 r.
zastrzelony: 3 stycznia 2009 r.
Miejsce zamieszkania: Berlin
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 2 córki z pierwszego małżeństwa (wiek 24, 27 lat)
Sprawca: jej turecki mąż Turgut, w chwili popełnienia zbrodni miał 58 lat.
Ayse przyjechała do Niemiec w 1979 roku, ponieważ wyszła za mąż za lekarza tureckiego pochodzenia w Berlinie. Możliwe, że jest ona importowaną panną młodą. Z tego małżeństwa ma dwie córki, które mieszkają z matką po tym, jak rozwiedli się na początku lat 90.

Ayse studiowała turecki i angielski w Turcji i uczy jako nauczycielka w szkole podstawowej w Aziz-Nesin-Europaschule w Berlinie-Kreuzberg. Jest uważana za bardzo popularną nauczycielkę i ostoję szkoły, do której uczęszczają głównie uczniowie z tureckich rodzin.

Ayse posiada obecnie niemiecki paszport. W 2007 roku ponownie wyszła za mąż. Panem młodym jest starszy o 8 lat mężczyzna z Turcji. Na przełomie roku 2008/2009 wyjeżdża do Stambułu, by go odwiedzić. Turgut ma tam firmę produkującą materiały budowlane. Kolejna firma zarejestrowana jest w Berlinie pod adresem jego żony.

W nocy 3 stycznia 2009 r. Turgut strzela żonie w głowę około 4:00 nad ranem. Wraz z prawnikiem oddaje się w ręce policji i twierdzi, że myślał, iż magazynek jest pusty.

Więcej nie wiadomo. Być może doszło do sporu o życie i zawód Ayse w Niemczech. Albo o to, czy Turgut może przyjechać do Niemiec. Wielu uczniów Ayse dowiaduje się o zbrodni po raz pierwszy z gazety.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .