Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Mizgin / Müdje B.
urodzony: 1990
ugodzony nożem i przejechany: 1 stycznia 2009 r.
Miejsce zamieszkania: Harsewinkel (niedaleko Gütersloh)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: jej kuzyn i mąż Önder B., w chwili popełnienia zbrodni miał 26 lat.
Kurdyjka Müdje B. (w niektórych gazetach nazywana jest również Mizgin) urodziła się w Niemczech i wyszła za mąż za kuzyna w Turcji w wieku 17 lat. Ponieważ uczęszcza jeszcze do szkoły, sprowadzony pan młody nie może przyjechać do Niemiec w 2007 roku w ramach łączenia rodzin. Önder nadal mieszka w Turcji. Podczas gdy Müdje wyraźnie twierdzi, że została zmuszona do małżeństwa, on zaczyna jej grozić SMS-ami.

Kiedy Müdje ma 18 lat, w sierpniu 2008 roku składa skargę karną. Zeznaje, że jej mąż próbuje ją zmusić do wyjazdu do Turcji. Zostaje on wpisany do systemu osób poszukiwanych w celu ustalenia miejsca jego pobytu. Obecnie Müdje ukończyła szkołę średnią i chce zostać fryzjerką.

W październiku Önder nielegalnie wjeżdża do Niemiec (prawdopodobnie nie po raz pierwszy, być może z pomocą przemytników z PKK). Początkowo mieszka u krewnych w Dortmundzie, później w domu rodziców Müdje, ale prawdopodobnie we własnym pokoju. Być może rodzice chcą oszczędzić córce gwałtu w ich własnym domu. Albo wiedzą, że w związku z tym mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Albo jest to układ: w zamian za to Müdje nie pójdzie na policję.

Kiedy Müdje wychodzi w noc sylwestrową, Önder podąża za nią. Zabiera ją na odludną polną drogę w Harsewinkel, gdzie około dwie godziny po północy powala ją na ziemię i zadaje jej ciosy nożem. Następnie przejeżdża ją pożyczonym Audi. Podczas autopsji znaleziono kilka ran od uderzeń kijem bilardowym. Kij zostaje później znaleziony na miejscu zbrodni połamany, podobnie jak ostrze - również połamane - i zakrwawione.

Z miejsca zbrodni sprawca dzwoni na policję. Müdje został pochowany 5 stycznia 2008 roku w Gütersloh. Później powiedziano, że oboje byli małżeństwem według prawa tureckiego, ale nie według prawa niemieckiego.

W lipcu 2009 roku w Sądzie Rejonowym w Bielefeld rozpoczął się proces. Önder przyznał się do zbrodni i zażądał, aby autopsja zbadała, kiedy jego żona po raz ostatni odbyła stosunek seksualny. W sierpniu Önder zostaje skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności. W styczniu 2011 roku zostaje ogłoszone, że chce on zostać przeniesiony do Turcji. Jak na razie prokuratura jest temu przeciwna. W tamtejszym więzieniu odsiedziałby ledwie 15 lat.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .