Historia zabójstw honorowych

Gülhan i Abdullah
urodzony: 1978, 1944
ugodzony nożem: 12 lutego 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Kolonia-Mühlheim
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 1 córka (4 lata), 1 syn (5 lat)
Sprawcy: Erkan, jej mąż i jego syn (w chwili popełnienia zbrodni 33 lata)
Erkan jest uważany za agresywnego. Kilkakrotnie pobił swoją żonę Gülhan na ulicy. 12 lutego 2010 roku w mieszkaniu rodziny dochodzi do tak głośnej kłótni, że sąsiedzi wzywają policję.

Erkan dźga żonę nożem i wybiega z domu. Policja natychmiast go aresztuje. Niezupełnie nietypowo jak na zabójstwo honorowe, mówi: "Kocham moją żonę, ale mnie zdradziła".

Sprawca zadźgał też w mieszkaniu swojego ojca, 66-letniego Abdullaha. Niewykluczone, że próbował on pomóc kobiecie. Świadkami obu czynów były dzieci.

We wrześniu 2010 roku Erkan trafia na stałe do szpitala psychiatrycznego z powodu schizofrenii i urojeń religijnych. Dzieci zamieszkują z matką sprawcy.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .