Historia zabójstw honorowych

Nurcan G.
urodzony: 1987
ugodzony nożem: 9/10 czerwca 2009
Miejsce zamieszkania: Recklinghausen
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: jej turecki były chłopak Serif Ö. (wiek 33 lata w chwili popełnienia zbrodni)
Prawdopodobnie na początku 2009 roku Nurcan, która mieszka w Mannheim i posiada niemiecki paszport, zostaje wyrzucona przez swoją turecką rodzinę i zmuszona do aborcji.

Ucieka do Recklinghausen, pracuje w kafejce internetowej/sklepie z herbatą i zakochuje się w swoim szefie Serifie, który zgodnie z prawem islamskim jest żonaty z inną kobietą, z którą ma co najmniej jednego syna (6 lat). Serif, który był notowany za posiadanie broni i narkotyków, jest zazdrosny i znęca się nad Nurcan. W rezultacie 22-latka rozwodzi się i poznaje niemieckiego chłopaka, Franka J. (38 l.).

9 czerwca 2009 roku porzucony mężczyzna zwabia Nurcan do Mc Donald's pod byle pretekstem. Twierdzi, że jej rodzina chce się z nią pogodzić. Stamtąd odciąga ją i wbija jej nóż w gardło (jak podczas rzezi). Detektyw mówi później, że rzadko widział tak mocno okaleczone ciało. Serif zostawia umierającą kobietę w krzakach wzdłuż kanału Ren-Herne. Ponieważ na miejscu zdarzenia znaleziono krew sprawcy, zostaje on aresztowany.

Pod koniec 2009 roku przed Sądem Rejonowym w Bochum rozpoczyna się proces. Serif milczy w sprawie zarzutów. Ojciec Nurcana, Mustafa (48 l.), jest współoskarżonym.

W czerwcu 2010 roku sprawca zostaje skazany na karę dożywotniego więzienia za zabójstwo.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .