Historia zabójstw honorowych

Aylin/Baha
urodzony: 1984
Uduszony: 20 kwietnia 2009 r.
Miejsce zamieszkania: Kolonia
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 1 córka (3 lata w chwili popełnienia przestępstwa)
Sprawca: jej mąż Zafer K. (w chwili popełnienia przestępstwa miał 33 lata)
Zafer urodził się w Niemczech i pracuje jako inżynier elektronik systemów zasilania. Na weselu swojego brata w Turcji poznaje Aylin (niektórzy nazywają ją Baha). Studiuje zarządzanie przedsiębiorstwem, ale w 2002 r. rezygnuje i przeprowadza się do Niemiec. W 2005 roku rodzi się wspólna córka.

Związek jest gwałtowny. Są interwencje policji z powodu przemocy domowej. W 2008 r. policja wypędza Zafera z ich wspólnego mieszkania na 10 dni. Aylin nosi długie blond włosy przedłużone. Może dojść do sporu o jej czatowanie w Internecie.

Po kłótni w kwietniu 2009 roku Zafer dusi swoją żonę w ich sypialni. Dusi ją swoim warkoczem aż do śmierci. Potem oddaje się w ręce policji. W dniu 24 listopada 2009 r. sąd okręgowy w Kolonii skazał Zafera na cztery lata pozbawienia wolności. W wyroku sędzia wspomniał również o zranieniu nożem, które Aylin zadała mężowi. Ogólnie rzecz biorąc, wyrok widzi w Zaferze przede wszystkim ofiarę rozbitego związku.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .