Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Nazan D.
Urodzony: 1985
Usiłowanie zabójstwa: 23 czerwca 2009 r.
Miejsce zamieszkania: Hachenburg (Nadrenia-Palatynat)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: nieznane
Sprawca: Jej ojciec (założyciel zakładu metalowego, w chwili popełnienia przestępstwa miał 53 lata)
W styczniu 2009 roku Nazan przejmuje salon fryzjerski w Hachenburgu w Westerwaldzie. W czerwcu jej ojciec wchodzi do sklepu z nożem i dźga ją, rzekomo dlatego, że ma żonatego chłopaka. Interweniuje agent ubezpieczeniowy, który akurat tam był. Życie kobiety jest zagrożone, ale jej stan później się stabilizuje. Ojciec zostaje aresztowany przed sklepem.

Niektóre artykuły podają, że kobieta mieszka oddzielnie od swojego tureckiego męża. Przypuszczalnie był to importowany pan młody, który po rozwodzie wrócił do Turcji. Dla ojca wynika z tego motyw honorowy: córka nie podporządkowuje się jego woli, lecz chce sama wybrać sobie partnera.

Ojciec i córka mają prawdopodobnie niemieckie paszporty. Plotka głosi, że po zbrodni ojciec powiedział: "Jestem jej ojcem, dlatego to robię (lub: dlatego mogę to zrobić)".

W grudniu 2009 r. w sądzie rejonowym w Koblencji rozpocznie się proces. Za usiłowanie zabójstwa ojciec zostaje skazany na 9 lat więzienia.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , .