Historia zabójstw honorowych

Büsra Özkan
ur. 1994
ugodzony nożem: 24 czerwca 2009 r.
Miejsce zamieszkania: Schweinfurt (Bawaria)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak, miała tylko 15 lat
Sprawca: jej ojciec Mehmet, prowadzący sklep z kebabami (45 lat w chwili popełnienia zbrodni), od 20 lat przebywający w Niemczech
W nocy 24 czerwca 2009 r. Mehmet Ö. zadźgał nożem swoją 15-letnią śpiącą córkę Büsrę. Rodzina ma jeszcze dwoje innych (młodszych) dzieci i do tej pory nigdy nie zwracała na siebie uwagi. Ojciec, jak mówią, jest ściśle religijny.

Dziadkowie wzywają lekarza pogotowia. Ale dziewczynka wykrwawia się na śmierć. Naliczono kilkadziesiąt szwów.

Ojciec zostaje aresztowany.

Ojciec po krótkiej ucieczce zostaje aresztowany i przyznaje się do zbrodni. Jako motyw podaje zupełnie inne spojrzenie córki na życie i zachodni styl bycia. Nie chciała ona "iść drogą muzułmanów". Przypuszczalnie licealistka jest nastolatką, która chce żyć normalnie.

Matka Busry pracuje jako pielęgniarka chirurgiczna. Zarabia więcej niż jej mąż i w przeciwieństwie do niego mówi po niemiecku. Mimo to Mehmet zmusza Büsrę i jej matkę do noszenia chusty na głowie.

W sądzie Mehmet nagle twierdzi, że w noc morderstwa chciał przegonić włamywacza. Później stwierdza, że jego córka szła ramię w ramię z chłopcem tureckiego pochodzenia. W marcu 2010 roku został skazany na dożywocie. Mimo 68 ciosów nożem w śpiącą dziewczynę, nie stwierdzono szczególnego stopnia winy. Sędzia w swoim werdykcie mówi, że nie było to klasyczne zabójstwo honorowe. Ojciec chciał tylko kontrolować swoją córkę. Ale właśnie tym jest klasyczne zabójstwo honorowe: mężczyzna chce mieć całkowitą kontrolę nad żeńskimi członkami rodziny, zwłaszcza nad ich seksualnością.

We wrześniu 2010 roku Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe odrzucił apelację i utrzymał wyrok w mocy.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .