Historia zabójstw honorowych

Kristina Holic
Urodzony: 1986
Uduszony: 28 czerwca 2009 r.
Miejsce zamieszkania: Althengstett / Schramberg (niedaleko Stuttgartu)
Pochodzenie: Ofiara: Rumunia; Sprawca: Turcja / Kurd
Pochodzenie: Ofiara: Rumunia; Sprawca: Turcja / Kurd
Dzieci: prawdopodobnie żadne
Sprawca: jej były chłopak Rüfet Carboga (w wieku 45 lat w momencie popełnienia zbrodni)
Krystyna ma 18 lat, kiedy wprowadza się do 40-letniego Turka Rüfeta, właściciela sklepu z kebabem, który był czterokrotnie żonaty. W wieku 23 lat zrywa z nim i podejmuje pracę jako kelnerka.

28 czerwca 2009 roku Rüfet dusi ją, a ciało zabiera na pole rzepaku, gdzie zostaje znalezione około północy. Sprawca ucieka do Włoch przez Szwajcarię samochodem swojego brata. W połowie września zostaje zatrzymany w budce z kebabem w Turynie. Ukrywał się tam u "rodaków" (przypuszczalnie krewnych). Jego ucieczka trwała 78 dni.

W lipcu 2010 roku sprawca zostaje skazany na dożywocie. Jako motyw podano fakt, że kobieta stawała się coraz bardziej niezależna i nie chciała już podporządkować się jego woli. W styczniu 2011 roku Federalny Trybunał Sprawiedliwości odrzucił apelację.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Był o tym artykuł na neckar-chronik.de, który niestety nie jest już online.
Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .