Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Hülya
Urodzony: 1987
Usiłowanie zabójstwa: 5 lipca 2009 r.
Miejsce zamieszkania: Aschaffenburg
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: prawdopodobnie żadne
Sprawca: jej brat (18 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Podczas kłótni w mieszkaniu sześcioosobowej tureckiej rodziny, 18-latek atakuje nożem swoje dwie siostry. 22-latka zapada w śpiączkę, 21-latka jest lekko ranna.

Sprawca jest jedynym synem w rodzinie. Wygląda na to, że ojciec nie jest wystarczająco surowy dla młodych kobiet lub nie potrafi się wysłowić. Uważa więc, że jego zadaniem jest "zabranianie siostrom różnych rzeczy" (według jego zeznań złożonych później w sądzie). Po dokonaniu zbrodni zostaje aresztowany. Zarzuty to usiłowanie zabójstwa i napaść z bronią w ręku.

Mimo że młody Turek zranił swoją siostrę w sposób zagrażający jej życiu, otrzymuje za to w lutym 2010 r. jedynie wyrok skazujący młodocianego na dwa lata więzienia w zawieszeniu oraz 350 godzin prac społecznych. W wyroku jest mowa o "afektywnym podnieceniu" i o tym, że "chciał dać nauczkę siostrze". Kłótnia przed przestępstwem dotyczyła tego, że siostry chciały żyć bardziej niezależnie. Rodzice natomiast wpajali córkom tradycyjne tureckie wartości.

Ojciec rodziny musiał już zapłacić 40.000 euro odszkodowania za wyrządzenie krzywdy cielesnej w innej (nieznanej) sprawie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa, Turcja and tagged , , , .