Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Nihal A.
urodzony: 1967
zastrzelony: 24 grudnia 2001 r.
Miejsce zamieszkania: Kolonia
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: jedna córka, Sülaal, w chwili popełnienia zbrodni miała 6 lat
Sprawca: mąż Ismail (37 lat)
Przypadek Nihal jest słabo udokumentowany. Prawdopodobnie jest ona importowaną panną młodą, która w 1982 r. musiała rzucić pracę w Turcji i pod przymusem wyjechać do Niemiec w celu zawarcia małżeństwa. Jej mąż Ismail zajmuje się handlem sprzętem satelitarnym.

W 2000 r. rozwodzi się z nim i (po oskarżeniach o znęcanie się) przejmuje opiekę nad ich córką. W Wigilię 2001 roku przegląda rachunki prowadzonej przez siebie filii piekarni. Ismail wdziera się do pokoju i strzela do żony sześć razy. Wykrwawia się na śmierć w szpitalu.

Za nieumyślne spowodowanie śmierci zabójca zostaje skazany na 14 lat więzienia. Sąd odrzuca wniosek prokuratora o skazanie go za morderstwo, ponieważ wielokrotnie groził żonie śmiercią. Tak więc, żona nie była niczego nie podejrzewająca.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .