Historia zabójstw honorowych

Hülya G.
ur. 1976 r.
zasztyletowany na śmierć: 5 marca 2002 r.
Miejsce zamieszkania: Berlin
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: jedna córka, w chwili popełnienia zbrodni miała 10 lat
Sprawca: 19-letni brat Hülyi, Ahmed Calp (ur. w Niemczech)
Hülya zostaje wydana za mąż w Turcji w wieku 14 lat za Devrima, który jest o sześć lat starszy. Para przenosi się do Berlina, a w wieku 16 lat Hülya rodzi ich córkę. Wkrótce jednak pojawiają się problemy i Hülya kilkakrotnie ucieka z ich wspólnego mieszkania.

Prawdopodobnie pewnego dnia zakochuje się w Niemcu i zamieszkuje z nim.

Mąż informuje brata Hülyi. Devrim i Ahmet jadą razem do mieszkania nowego chłopaka w Treptower. Zastają Hülyę samą.

Występuje kłótnia, ponieważ brat jest przekonany, że Hülya splamiła jego honor. Następnie pięciokrotnie dźga ją 20-centymetrowym ostrzem noża kuchennego.

Możliwe, że jej mąż nadal próbuje jej pomóc. Ale bardziej prawdopodobne jest, że klan wybrał 19-letniego brata na sprawcę, ponieważ jest on objęty systemem wymiaru sprawiedliwości dla nieletnich (który często stosuje się do 21 roku życia). Hülya wykrwawiła się na śmierć, będąc jeszcze w mieszkaniu. Skończyła 26 lat.

We wrześniu 2002 roku Ahmet zostaje skazany na siedem i pół roku (za nieumyślne spowodowanie śmierci, a nie za morderstwo). Po czterech latach zostaje przedterminowo zwolniony "za dobre sprawowanie" i 17 grudnia 2011 r. strzela do swojego rodaka Recepa Aksu z powodu sporu o narkotyki. Ahmed ma teraz 29 lat i jest poszukiwany przez policję w całej Europie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .