Historia zabójstw honorowych

Mariam R. + jej chłopak/mąż
ur.: 1978, 1976
ugodzona nożem: 20 marca 2002
Miejsce zamieszkania: Hamburg
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci: brak
Sprawca: jej były mąż Nasir Ahmad Rasikh (35 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Mariam przyjeżdża do Niemiec w 1981 roku z rodzicami i starszym bratem, później studiuje farmację. W wieku 19 lat wychodzi za mąż za Nasira, Afgańczyka, który od kilku lat mieszka w Hamburgu. Małżeństwo trwa zaledwie kilka miesięcy, po czym dziewczyna żąda rozwodu. Nasir nie godzi się na to i zaczyna ją nękać i prześladować. Około 2000 roku małżeństwo zostaje rozdzielone.

Mariam poznaje George'a, aramejskiego chrześcijanina z Syrii, który przechodzi na islam. Imam udziela im ślubu na początku 2002 roku.

W marcu 2002 r. George jedzie z Mariam na stację benzynową w St. Pauli. Tam para zostaje zaatakowana przez byłego męża Mariam i jego wspólnika Ahmada. Ci dwaj śledzili parę, czekając na okazję, by ich zabić.

Podczas gdy wspólnik trzyma Mariam, Nasir zadaje jej kilkanaście ciosów nożem. Następnie zadaje śmiertelne ciosy nożem nowemu partnerowi swojej byłej żony.

Sprawca ucieka i jest ścigany przez pracownika stacji benzynowej. Ten dzwoni na policję. Nasir zostaje obezwładniony i aresztowany. Wciąż ma przy sobie zakrwawiony nóż. Mariam umiera na miejscu, George później w szpitalu.

Nasir zostaje skazany na dożywotnie więzienie, zarzut szczególnej winy zostaje ustalony. Współsprawca zostaje uniewinniony. Jeszcze w sądzie Nasir grozi rodzinie ofiary. Jego adwokat składa apelację. W listopadzie 2003 roku Federalny Sąd Najwyższy podtrzymuje wyrok.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .