Historia zabójstw honorowych

Nezara Z.
ur. 1969 r.
zasztyletowany na śmierć: 1 stycznia 2001 r.
Miejsce zamieszkania: Berlin-Neukölln
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci: 4 synów, w wieku od 2 do 11 lat w chwili popełnienia przestępstwa
Sprawcy: szwagier Nezary Badsha (29 lat w chwili popełnienia przestępstwa) i jej 16-letni kuzyn Magid
Nezara mieszka wraz z mężem i czwórką dzieci w Berlinie-Neukölln od końca lat 80. On pracuje jako kierowca, ona jako sprzątaczka. Mają też nastoletniego siostrzeńca, Magida, który mieszka z nimi.

Kiedy mąż umiera na raka, jego afgańska rodzina żąda, by poślubiła jego brata Badshaha. Jest to zwyczaj zgodny z zasadami klanu pasztuńskiego. Naciska na nią, mimo że ma już żonę i czwórkę dzieci. Chce, by Nezara została jego drugą żoną, by wychowywała ich synów i dysponowała pieniędzmi pozostawionymi rodzinie przez jej zmarłego męża. Ale ona odmawia.

W Sylwestra 2000/2001 Magid (który od dwóch lat mieszka w mieszkaniu Nezary jako syn) uzbraja się w nóż. On otwiera drzwi dla odrzuconego pana młodego Badshaha.

Dwaj strzelają i dźgają nożem Nezarę i dwóch krewnych płci męskiej przebywających w mieszkaniu. Szef wydziału zabójstw powie później, że widział wiele rzeczy, ale nic takiego: "To był atak wojskowy". Pięćdziesiąt ran kłutych w klatce piersiowej Nezary. Całe mieszkanie jest pokryte krwią.

Po zbrodni Magid twierdzi, że ma dopiero 13 lat i dlatego nic mu się nie może stać. Wkrótce jednak śledztwo ujawnia, że w chwili popełnienia przestępstwa miał 16 lub 17 lat - a więc był pełnoletni. Magid został skazany na osiem lat więzienia dla młodocianych za dwa zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci. Podczas procesu dzieci Nezary zeznają o zbrodni i są zastraszane przez członków klanu.

Odrzucony pan młody Badsha otrzymuje karę dożywotniego więzienia za trzy zarzuty morderstwa. Dwaj mężczyźni, których zastrzelił w ich wspólnym domu, pozostawili po sobie 17 dzieci (według Tagesspiegel. Biorąc pod uwagę wiek mężczyzn - 41 i 23 lata - liczba ta wydaje się bardzo wysoka, ale możliwa).

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .