Historia zabójstw honorowych

Kalliopi T.
ur. 1971
zamordowany: 28 grudnia 2007 r.
Miejsce zamieszkania: Lubeka
Pochodzenie: Grecja
Dzieci: 1 syn (4 lata w chwili popełnienia zbrodni), 1 córka (7 lat)
Sprawca: jej były mąż Efstratios (37 lat w chwili popełnienia zbrodni)
W 1999 roku Kalliopi (zwana Poppi) i Efstratios biorą ślub w Grecji, przeprowadzają się do Stuttgartu i mają dwoje dzieci. W 2003 roku, Efstratios zostaje wysłany do więzienia na dwa lata za przestępstwa narkotykowe. Kalliopi rozwodzi się z nim i otrzymuje opiekę nad dwójką dzieci.

Kalliopi przeprowadza się do Lubeki. Jednak po wyjściu na wolność Efstratios wprowadza się do niej i dostaje mieszkanie na tej samej ulicy. Przypuszczalnie twierdzi przed służbami socjalnymi, że chce zobaczyć swoje dzieci.

Ale one się go boją. Ojciec jest agresywny i terroryzuje rodzinę. Po jego wyjściu z więzienia dochodzi do ośmiu interwencji policji "w środowisku rodzinnym". Ale zarzuty zostają wycofane "za obopólną zgodą". Efstratiosowi pozwala się widywać z dziećmi raz w tygodniu.

Chce również, aby opieka nad dziećmi była dzielona. 27 grudnia 2007 roku składa pozew i przegrywa w Sądzie Rejonowym w Szlezwiku. Następnego dnia zabija swoją byłą żonę na ulicy siekierą.

Wykształcona prawniczka wracała rowerem z zakupów. Jej były mąż, również jadący na rowerze, podszedł od tyłu. Siekierą uderza ją jedenaście razy w szyję i w górną część ciała. Kobieta natychmiast umiera. Sprawca ucieka, ale zostaje złapany przez policjantkę, która przypadkiem widziała zbrodnię.

Dzieci dołączają do ojca Kalliopi, Christosa. Bracia ofiary mówią, że Kalliopi prosiła o większą ochronę kilka razy w sądzie i na policji, a prośba ta została jej odrzucona.

W lipcu 2008 roku Efstratios został skazany na karę dożywotniego więzienia (bez szczególnego zawinienia). W czasie pobytu w więzieniu załatwia adwokata, który odbiera opiekę nad dziećmi rodzinie matki. Zamiast tego dzieci będą wychowywane przez matkę Efstratiosa w Grecji.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .