Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Elif
urodzony: 1976
zastrzelony: 12 grudnia 2007
Miejsce zamieszkania: Löhnberg (niedaleko Limburgii/Hesji)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: dwoje
Sprawca: jej mąż, 33 lata w chwili popełnienia zbrodni
Elif była żoną swojego męża od dziesięciu (lub trzynastu) lat. Później sąsiedzi i brat zamordowanej kobiety zeznali, że często się kłócili. Tak było również 12 grudnia 2007 roku:

Bezrobotny mąż idzie do łazienki, tam ładuje broń i strzela do żony w pokoju dziecięcym na oczach dziewięcioletniej córki. Ucieka i spotyka sąsiada, któremu przyznaje się do zbrodni. Niektóre źródła podają, że była to matka zamordowanej kobiety.

Ponoć groził jej też śmiercią. Sąsiadka lub matka zawiadamia policję i natychmiast rozpoczyna się obława. Kilka godzin później sprawca oddaje się w ręce policji w Wetzlar (prawdopodobnie pod presją krewnych, u których próbował znaleźć schronienie). Przyznaje się do zbrodni, ale twierdzi, że słyszał głosy w swojej głowie.

Po dokonaniu zbrodni sprawca rozmawia po niemiecku z policją i podczas badania psychiatrycznego. Możliwe, że spędził czas na oddziale psychiatrycznym. Jednak później w sądzie twierdzi, że nie zna języka niemieckiego i potrzebuje tłumacza. Kilku psychiatrów pytanych jest o ocenę rzekomej psychozy tego mężczyzny. Na ich temat powstało kilka raportów. Jedna z nich mówi, że sprawca po zażyciu fałszywych leków stwierdza, że jego choroba uległa poprawie. Sprawa pozostaje niewyjaśniona. Nie jest jednak zupełnie rzadkie, że zabójcy honorowi deklarują problemy psychiczne, ponieważ mają nadzieję, że w ten sposób zostaną ukarani mniej surowo.

Na antenie ZDF brat zamordowanej kobiety, Veli B., zeznał, że w małżeństwie od dawna dochodziło do przemocy domowej i gróźb śmierci. 14 stycznia 2009 r. sąd okręgowy w Limburgu skazuje sprawcę na karę dożywotniego pozbawienia wolności (bez szczególnego zawinienia). Sprawca wnosi apelację, która we wrześniu zostaje odrzucona przez Federalny Sąd Najwyższy. Elif nie jest prawdziwym imieniem ofiary.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Był o tym artykuł na giessener-allgemeine.de, który niestety nie jest już online.
Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .