Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Aylin Korkmaz
ur. 1972 r.
Usiłowanie zabójstwa: 21 listopada 2007 r.
Miejsce zamieszkania: Baden-Baden
Pochodzenie: Turcja / Kurdowie
Dzieci: 3 wspólnych dzieci, 10, 12 i 14 lat w chwili popełnienia zbrodni
Sprawca: jej kurdyjski były mąż Mehmet Korkmaz, 48 lat w chwili zbrodni, w Niemczech od 1978 r.
Aylin nie jest martwa. Ale jej obrażenia są tak poważne, że prokurator powiedział podczas procesu, że takie obrażenia zwykle występują tylko u zwłok.

W marcu 1991 roku Aylin poszła do szkoły handlowej w Turcji. Ma dyplomy, marzy o studiach prawniczych, może o wyjeździe do Anglii.

Ale jej matka nic sobie z tego nie robi i przedstawia ją półwykształconemu turecko-kurdyjskiemu kucharzowi mieszkającemu w zamożnym Baden-Baden. Kiedy rodzina naciska na nią, Aylin wierzy, że to małżeństwo jest jej przeznaczeniem i że nie może nic z tym zrobić - niemal typowa konstelacja między na wpół zaaranżowanym, na wpół wymuszonym małżeństwem, którą można znaleźć w wielu zabójstwach honorowych.

Młoda kobieta przeprowadza się do Baden-Baden, uczy się niemieckiego i ma trójkę dzieci. Po kilku latach Mehmet zaczyna ją bić. Początkowo nie wolno jej pracować, później Mehmet pozwala jej pracować tylko na tej samej stacji benzynowej przy autostradzie, co on. Aylin zostaje więc kasjerką na stacji benzynowej, choć w międzyczasie zdobywa dyplom i dobrze mówi po niemiecku.

W 2003 roku Aylin rozwodzi się z nim, ale nadal mieszka z Mehmetem. Nie jest to zresztą zupełnie niezwykłe w przypadkach zabójstw honorowych. On i jego rodzina nękają bowiem Aylin. Ona może nawet obawiać się o życie swoich dzieci. Po ich ostatecznej wyprowadzce w czerwcu 2007 r. policja wprowadza zakaz osiedlania się z powodu nowych aktów przemocy.

Ale Mehmet się nie podporządkowuje. W listopadzie 2007 roku czeka na nią na parkingu, zaciąga ją do szatni i próbuje zabić 27 ciosami nożem. Dwa z nich celują w środek jej sutków, jeden rozcina jej nos. Odcina jej prawe ucho. Potem pozwala, by policja spokojnie go wyniosła. Kiedy słyszy, że jego żona wciąż żyje, wybucha i przysięga, że zabije ją, jak tylko będzie wolny.

Na sali sądowej Mehmet podkreśla, jak bardzo kochał swoją żonę i jakim był dobrym ojcem. To również częste dla zabójców honorowych w sądzie. Widzą siebie jako ofiary swoich wrednych i podstępnych żon. Powołują się na uczucie, mimo że zaplanowali swoją zbrodnię. Mehmet też ma częste usprawiedliwienie: "To, co mi zrobiła - w Turcji zrobiliby jej za to zupełnie inne rzeczy". Nawet jego obrońca nie wie, czy Mehmet mówi po niemiecku, po tym jak przez 30 lat mieszkał w Niemczech.

W sierpniu 2008 roku Mehmet został skazany przez sąd rejonowy w Baden-Baden na 13 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa.

Na początku 2010 roku Aylin Kormaz wydała książkę "Krzyczałam o swoje życie"

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , , .