Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Nazime Aydemir
urodzony w 1978 roku
zastrzelony: 23 listopada 2009
Miejsce zamieszkania: Gaildorf (dzielnica Schwäbisch-Hall)
. Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: Mehmet Celik, jej mąż, który mieszka osobno
(w chwili popełnienia zbrodni 43 lata)
Z powodu "kilku incydentów" Mehmet nie może już zbliżać się do żony. Data rozwodu jest już ustalona. Wyprowadza się ze wspólnego mieszkania w Gaildorfie, w Badenii-Wirtembergii, i zostaje w północnych Niemczech.

Kilka tygodni później Mehmet wraca jednak do Gaildorfu. 23 listopada 2009 r. na ulicy wybucha kłótnia między nim a jego żoną. On wyciąga broń i strzela do niej. Zostaje trafiona wieloma kulami i natychmiast umiera.

Potem Mehmet próbuje się zastrzelić i trafia do szpitala ciężko ranny. Tam umiera kilka dni później. Prawdziwe imię sprawcy nie jest znane.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .