Historia zabójstw honorowych

Karima i Ahmad
Urodzony: 1956 (lub 1953) i 1971
Zastrzelony: 24 listopada 2009 r.
Miejsce zamieszkania: Frankfurt/M.
Pochodzenie: Maroko
Dzieci: 4, w tym 1 syn (w chwili zbrodni miał 38 lat), który również został zastrzelony
Sprawca: jej mąż Abdulah (w chwili popełnienia zbrodni 67 lat)
W wieku 14 lat Karima zostaje wydana w Maroku za mąż za starszego o ponad 10 lat Abdulaha. Początkowo tylko mąż mieszka w Niemczech, po narodzinach czwórki dzieci żona również przyjeżdża do Frankfurtu-Riederwald. Obok niej mieszka później jeden z jej synów wraz z rodziną.

W swoim miejscu pracy Abdulah jest postrzegany jako wzorowy cudzoziemiec. W domu prowadzi despotyczny reżim, stosując przemoc fizyczną.

24 listopada 2009 roku policja otrzymuje dwa telefony alarmowe, jeden od sprawcy, drugi od sąsiadów. W dwóch sąsiadujących ze sobą domach funkcjonariusze znajdują dwa ciała: 38-letniego syna i 53-letniej kobiety. 67-letni Marokańczyk zostaje aresztowany.

Emeryt przyznaje się do zbrodni, powołując się na ciągłe problemy w rodzinie.

W sądzie pada stwierdzenie, że sprawca utrzymywał żonę jako poddaną. Nie wolno jej było nawet wychodzić samej z domu. Bił ją i dzieci za drobiazgi. Gdy chciała się rozwieść i zamieszkać z najstarszym synem, z powodu uporczywego znęcania się nad nią, zabił ją. Ponieważ syn wcześniej próbował pomóc matce, sprowadzając prawnika i marokański konsulat, on również zostaje zastrzelony.

Imiona i nazwiska zostały zmienione przez gazetę Bild.

W grudniu 2010 roku sprawca zostaje skazany przez sąd we Frankfurcie na karę dożywotniego więzienia za podwójne morderstwo.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .