Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Nafiye H. i Amir N.
urodzony w latach 1987 i 1996
Pchnięty nożem: 17 sierpnia 2019 roku
Rezydencja: Iserlohn / Bergisch Gladbach
Pochodzenie: ofiary: Kosowo i Afganistan; sprawca: Kosowo
Dzieci: co najmniej 1 córka (w tym czasie 2 miesiące)
Sprawca: jej mąż Shpeytim H. (43 lata w chwili zbrodni)
Shpejtim przyjeżdża do Niemiec w 2001 r. i otrzymuje pozwolenie na pobyt poprzez zawarcie związku małżeńskiego z Niemcem. W międzyczasie małżeństwo zostało zakończone. Shpejtim szuka nowej żony w Kosowie i poślubi Nafiye w 2013 roku. Również dla niej jest to drugie małżeństwo. Później małżeństwo przyjeżdża do Niemiec. Mieszkają w Bergisch Gladbach. Nie wiadomo, czy mają razem dzieci. Są doniesienia o przemocy domowej. W 2018 roku Nafiye zachodzi w ciążę z Afgańczykiem (lub Pakistańczykiem), który również mieszka w Bergisch Gladbach. Ucieka do schroniska dla kobiet w Solingen, później w Iserlohn. Latem 2019 roku rodzi dziecko.
<br /Na wyciągach bankowych Shpejtim znajduje dowód, że jego żona wypłaca pieniądze w Iserlohn. 17 sierpnia 2019 roku na stacji w Iserlohn dźga swoją żonę i jej 9-letniego młodszego afgańskiego chłopaka. Amir umiera po 60 pchnięciach nożem na peronie. Zwłoki kobiety w pobliskim garażu parkingowym mają 11 ran kłutych, wykrwawiła się na śmierć. Sprawca zostaje aresztowany, nóż skonfiskowany.

Dziecko było w samochodzie Nafiye na parkingu podczas aktu. Zostanie umieszczone pod opieką opieki nad młodzieżą, a później w rodzinie zastępczej. Pobyt Nafiye w Niemczech był tolerowany, nic nie wiadomo o statusie pobytu tych dwóch mężczyzn.

Rozprawa rozpocznie się w lutym 2020 roku /w sądzie okręgowym w Hagen. W kwietniu sprawca zostanie skazany na karę dożywotniego więzienia. Określona jest szczególna waga winy.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .