Historia zabójstw honorowych

Myriam Z.
urodzony: 1983 Łódź
Zabity: 8 kwietnia 2020
Rezydencja: Lipsk
Pochodzenie: Niemcy. Sprawca: Afganistan
Dzieci: 1 córka (2 miesiące)
Sprawca: jej były chłopak Edris Z. (30 lat w czasie przestępstwa)
Myriam jest pracownikiem socjalnym i jest prześladowana przez swojego byłego chłopaka Edrisa. Przyjechał do Niemiec z Afganistanu w wieku 5 lat i ma niemiecki paszport. Nie jest ojcem ich 2-miesięcznej córki.

8 kwietnia 2020 roku Edris pokonał swoją byłą dziewczynę Myriam butelką w lipskim lesie Auwald. Matka zostaje znaleziona z czaszką wciśniętą w głowę, jej dziecko leży nietknięte w chuście pod nią. Myriam zostaje zabrana do kliniki.

Następnego dnia policja zatrzymuje sprawcę - początkowo za usiłowanie zabójstwa i wyrządzenie niebezpiecznego uszkodzenia ciała. Myriam umiera 2 dni później na intensywnej terapii.

Po śmierci wiadomo, co następuje: Ojciec Myriam'a pochodzi z Algierii. Myriam studiował studia arabskie i pracował w pomocy uchodźcom. Tam poznała Edrisa, który był uważany za osobę dobrze zintegrowaną i również pracował w pomocy uchodźcom. Słowa takie jak "doskonały przykład udanej integracji" czy "modelowy uchodźca" można znaleźć w raportach. Przeciwko niemu został jednak wydany zakaz zbliżania się. Być może "modelowy uchodźca" to raczej myślenie życzeniowe. Około 2 lat przed przestępstwem, Edris skarżył się w dużej gazecie na swoją późną naturalizację.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .