Historia zabójstw honorowych

Murat
urodzony: 1994
usiłowanie zabójstwa: 13 października 2014
Lokalizacja: Düsseldorf
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: niejasne
Perpetrator: Eyüp Tolga Sasunlu (22 lata)
Murat jest żonaty, ale rozwiedziony i ma związek z inną kobietą. Jej brat Eyüb Tolga uważa to za naruszenie honoru rodzinnego. Na przystanku autobusowym uderza nożem w brzuch siostry przyjaciółki. Ofiara idzie na ziemię, Eyüp wciąż wkracza do Muratu.

Jeśli Eyüp myśli, że Murat nie żyje, to ucieka.

Murat przychodzi do kliniki, jest operowany i przeżywa. Sprawca zostaje aresztowany kilka dni później w domu rodzinnym w Nettetal. Przygotował już swoją ucieczkę do Turcji.

Proces rozpoczyna się w marcu 2015 roku. Prokuratura mówi o próbie honorowego zabójstwa. Podejrzany milczy. Pewnie został zauważony przez policję w przeszłości.

Murat nie jest prawdziwym imieniem ofiary.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Próba zabójstwa, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .