Historia zabójstw honorowych

Meral K.
ur. 1978
zastrzelony: 27 listopada 2010
Miejsce zamieszkania: Rüsselsheim (niedaleko Frankfurtu/M.)
Pochodzenie: prawdopodobnie Turcja
Dzieci: 3 dzieci (w wieku 12 i 8 lat w chwili popełnienia zbrodni oraz niemowlę)
Sprawca: jej mąż Seyfi (lat 41)
27 listopada 2010 roku Seyfi, z wykształcenia mechanik przemysłowy, wybiega na ulicę przed swój dom i krzyczy, że zabił swoją żonę. Sąsiedzi wzywają policję. Sprawca sam trafia do aresztu.

Lekarz pogotowia znajduje w mieszkaniu zakrwawioną matkę trójki dzieci, Meral, ale nie może jej uratować. Podobno jej brzuch został rozerwany.

W lipcu 2011 roku Seyfi zostaje przyjęty na czas nieokreślony przez sąd rejonowy w Darmstadt na oddział psychiatryczny, gdzie przebywał od momentu aresztowania. Więc być może w tym przypadku motywem nie jest honor, ale urojenia.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .