Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Indira H.
ur.: 1972
Zastrzelony: 15 listopada 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Stuttgart
Pochodzenie: Bośnia
Dzieci: 4 dzieci (w wieku od 10 do 18 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Sprawca: jej mąż Bajro (44 lata)
W dniu 15 listopada 2010 roku Bośniak Bajro zastrzelił swoją żonę na oczach 16-letniej córki. Następnie wpadł w szał w domu, ale później poddał się policji.

Zawód sprawcy podany jest jako samozatrudniony spedytor, jako religia muzułmanin.

W mieszkaniu funkcjonariusze znajdują broń i zrozpaczoną córkę. Trójka pozostałego rodzeństwa w chwili popełnienia przestępstwa była na stażu lub w szkole.

W kwietniu 2011 roku w Sądzie Rejonowym w Stuttgarcie rozpoczyna się proces. W maju sprawca zostaje skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Zgodnie z wyrokiem chciał zabić Irinę, ponieważ nie dał jej szansy na własne życie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .