Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Iris S.
ur. 1970
ugodzony nożem: 11 listopada 2010
Miejsce zamieszkania: Grevenbroich (NRW)
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Macedonia
Dzieci: 3 (w chwili popełnienia przestępstwa w wieku 10-18 lat)
Sprawca: jej były mąż Ahmed (lat 43)
11 listopada 2010 roku sąsiedzi słyszą poranne krzyki dochodzące z mieszkania Iris i alarmują policję. Kiedy funkcjonariusze przybywają na miejsce, Ahmed spotyka ich z krwią na rękach i butach. W mieszkaniu leży ciało jego byłej żony. Została dźgnięta nożem 14 razy. Następnie Ahmed roztrzaskał jej czaszkę młotkiem.

Iris i Ahmed mieszkali osobno i widywali się mniej więcej raz w miesiącu, jak twierdzą sąsiedzi. Iris miała nowego partnera, który był w mieszkaniu w czasie, gdy popełniono zbrodnię.

W czerwcu 2011 roku Ahmed został skazany przez sąd rejonowy w Mönchengladbach na dziewięć lat i sześć miesięcy więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Biegły orzekł u niego uzależnienie od alkoholu i zmniejszoną odpowiedzialność.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .