Historia zabójstw honorowych

Ghassan Al-D.
Urodzony: 1990
Usiłowanie zabójstwa: 10/11 listopada 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Berlin-Reinickendorf
Pochodzenie: Palestyńczyk / Liban
Dzieci: brak
Sprawcy: bracia Abdullah i Mohamad M. (w chwili popełnienia przestępstwa 18 i 23 lat, urodzony w Niemczech)
Jeden z rzadkich zabójstw honorowych człowieka, odpowiednio, to pozostaje zamachu.

Bracia Abdullah i Mohamad pobić ich 16-letnia siostra Sara, ponieważ nie akceptują jej związek z mężczyzną cztery lata starszy. W sądzie powiedzą później, że uznali ten związek za naruszenie honoru rodziny.

Sara rozpoczęła i przerwała naukę zawodu asystentki stomatologicznej. W sumie ma 4 starszych braci i 1 młodszą siostrę. Wszyscy urodzili się w Berlinie po tym, jak ich rodzice przyjechali do Berlina z Libanu w 1978 roku. Ponieważ ojciec jest ciężko chory, najstarszy syn Mohamad uważa się za głowę rodziny.

Wieczorem 11 listopada 2010 r. bracia pod groźbą śmierci zmusili Sarę, by zadzwoniła do swojego chłopaka i zwabili go do centrum handlowego. Tam bracia, wraz ze wspólnikiem Ayadem A. (24 lata), zaatakowali Ghassana nożem: "Umrzesz dzisiaj, zasłużyłeś na to, to jest honor, nie ma zabawy" - krzyczał jeden z napastników, mówiono później w sądzie.

Inny mężczyzna rozbija walczących. Możliwe, że ten "przyjaciel rodziny" Jamal (40 l.) został wysłany przez ojca dwóch braci. W międzyczasie ich matka i babcia pojechały na miejsce zbrodni z Sarą i zmusiły ją, by była świadkiem zbrodni z samochodu. Później zabierają narzędzie zbrodni. Jeden z przechodniów dzwoni na policję, która aresztuje Mohamada. Brat Abdullaha następnego dnia oddaje się w ręce policji. Sara zostaje wtedy tymczasowo umieszczona w schronisku dla kobiet.

W czerwcu 2011 roku przed wydziałem dla nieletnich Sądu Rejonowego w Berlinie-Moabit rozpoczyna się proces o usiłowanie zabójstwa. Bracia, a także ofiara milczą. Matka Sary rzekomo powiedziała, że jej córka jest dziwką i jest winna za nieszczęście swoich braci. W grudniu Ghassan wycofał swoją skargę. Najwyraźniej doszło do ugody pozasądowej. Ghassan i Sara pobiorą się zgodnie z prawem islamskim.

W lipcu 2011 roku Mohamad zostaje skazany na 3 lata i 6 miesięcy więzienia za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, Abdullah i jego wspólnik Ayad na 2 lata i 6 miesięcy. W uzasadnieniu wyroku wyraźnie wymieniony jest zamiar zabójstwa i motyw honorowy.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .