Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Serap Y.
Urodzony: 1975
Usiłowanie zabójstwa: 14 października 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Hamburg
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: była w ciąży
Sprawca: jej brat Ibrahim (w chwili popełnienia zbrodni miał 38 lat)
Serap ma 35 lat i jest w ciąży z Kurdem. Jej turecki brat Ibrahim postrzega to jako naruszenie honoru rodziny.

W październiku 2010 roku odwiedza on siostrę w jej mieszkaniu. Grozi: "Przyszedłem cię zabić". Najpierw próbuje zmusić ją do wyskoczenia przez okno. Potem zmusza ją do zażycia tabletek. Ma nadzieję, że uda mu się upozorować samobójstwo. Kiedy próbuje uciec, rzuca ciężarną kobietę na ziemię, tłucze ją po brzuchu i plecach, w końcu staje na niej. Dopiero gdy mdleje, puszcza ją.

Serap przeżywa ciężkie obrażenia i mimo wszystko rodzi zdrową córkę. Pod koniec 2011 roku w Sądzie Apelacyjnym w Hamburgu toczy się proces o próbę aborcji i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Serap nie chce zeznawać przed sądem, ale sprawca przyznaje się do zarzutów. Powiedział, że bardzo zależy mu na honorze rodziny. W jednym z artykułów napisano, że Serap przeszedł torturujący przebieg bicia. Tuż przed Bożym Narodzeniem sprawca zostaje skazany na dozór kuratora.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa, Turcja and tagged , , .