Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Maryam H.
urodzony: 1998
Pchnięty nożem: 28 lipca 2019 roku
Rezydencja: Zwickau / Dortmund
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci: 1 córka
Sprawca: jej mąż Mokhtar H. (24 lata)
Maryam mieszka w Zwickau w Saksonii, a latem 2019 roku odwiedzi przyjaciela w dzielnicy Dortmundu Lütgendortmund na kilka tygodni. Opiekuje się ona ich dziećmi (5 i 9 lat). Prawdopodobnie jest to już ucieczka od jej agresywnego męża. Maryam nie ma pozwolenia na pobyt w Niemczech, ale prawdopodobnie w Szwecji. Prawdopodobnie jej rodzice mieszkają tam i "sprzedali" ją do Niemiec.

Mąż Maryam ma pozwolenie na pobyt w Niemczech. Podróżuje za nią lub ją prześladuje. W nocy z 28 lipca 2019 r. dźga ją nożem w mieszkaniu przyjaciółki i wkłada ciało do walizki. Zaciąga walizkę 800 metrów na podwórko i umieszcza ją w garażu wśród śmieci.

Kumpel wchodzi do mieszkania dziewczyny, widzi krew i dzwoni na policję. Brakuje dużej walizki. 30 lipca, policja zatrzymuje sprawcę w Zwickau. Daje wskazówki co do lokalizacji walizki. Policjanci znajdują ciało Maryam, na którym widnieje 76 ran kłutych i śladów uduszenia. Maryam wykrwawił się na śmierć i został uduszony sznurowadłem. Mąż zostaje przewieziony do Dortmundu.

Jest również odniesienie, że para weszła do Niemiec w 2016 roku i ma dziecko, które nie mieszka w Niemczech. Być może jest to z rodzicami w Szwecji.

W styczniu 2020 roku rozpocznie się proces w sądzie okręgowym w Dortmundzie. Na zdjęciu z sali sądowej, sprawca nosi bluzę z nadrukiem "give a fuck". W lutym zostaje skazany na 12 lat więzienia za zabójstwo. Wyrok stwierdza, że zabójstwo, w którym ofiara jest narażona na tak intensywne oddziaływanie, jest "bardzo, bardzo niezwykłe". Okrucieństwo nie jest jednak uznane za cechę charakterystyczną morderstwa.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .