Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Bahar Kayhan
urodzony w 1986 r.
Pchnięty nożem: 21 lipca 2019 roku
Lokalizacja: Lippstadt (NRW)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 1 syn, 1 córka (7 i 11 lat)
Perpetrator: Lokman Ö. (34 lata)
Bahar i Eyup prowadzą grilla w Lippstadt-Benninghausen. Mają razem syna, Bahara starszą córkę z poprzedniego małżeństwa. Wiosną 2019 roku rozstaną się.

W dniu 21 lipca 2019 roku, Bahar przekaże restaurację mężowi. Rano Eyup jedzie do domu rodzinnego i odnajduje ciało swojej żony z 34 ranami kłutymi. Dzwoni na pogotowie i twierdzi, że znalazł swoją żonę martwą. Policja mu nie wierzy, Eyup jest aresztowany.

Zaledwie 6 tygodni po zbrodni, Eyup wychodzi z więzienia. Dowody nie są wystarczające dla silnych podejrzeń. W kwietniu 2020 roku, bezrobotny obywatel Duisburga, który został już zauważony przez policję, zostaje aresztowany. Jest byłym chłopakiem Bahara. Córka Bahara z pierwszego małżeństwa zostaje umieszczona w gminie, syn z małżeństwa z Eyupem zostaje umieszczony z ojcem.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .