Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Kübra
urodzony: 1994
Zdjęcie: 11 września, 2015
Rezydencja: Herbolzheim koło Freiburga
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: prawdopodobnie żadne
Perpetrator: jej ojczym Murat (42 lata)
Kübra pracuje jako kosmetyczka w salonie piękności we Fryburgu i jest dobrze zintegrowana. Latem 2015 roku jej ojczym Murat grozi zabiciem w sporze. Widzi, że jego roszczenia do władzy w rodzinie są zagrożone. Rodzina ma zakaz zbliżania się do niej.

11 września 2015 roku Murat wchodzi do salonu piękności i strzela do swojej pasierbicy przed kolegami 3 strzałami. Potem poddaje się policji i przekazuje broń policji. Kübra umiera w szpitalu.

W styczniu 2016 r. rozpocznie się proces przed sądem we Freiburgu. Sprawca twierdzi, że nie pamięta zbrodni, ale oskarża ofiarę o niewłaściwe zachowanie seksualne - co nie jest niczym niezwykłym w przypadku zabójców honorowych. Mówi się, że wujek chciał ostrzec brata Kübry o zbrodni, ale nie odbierał telefonu komórkowego.

W lutym oskarżony został skazany na dożywotnie więzienie (bez ustalenia szczególnej powagi winy). W uzasadnieniu wyroku stwierdza się, że sprawca poczuł się zraniony na swoją cześć i chciał zademonstrować swoją władzę za pomocą tego czynu.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .